Güvenli Alışveriş

 

Söz konusu alışveriş olduğunda, herkezin hoşuna giden keyif aldığı aktivitelerden biridir. Ancan online alışveriş olduğunda ikiye ayrılıyoruz; internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ayırabiliriz. Yüzlerce e-ticaret siteleri ile alışverişte de dijital marketing sistemine hızla giriş yapmış olmaktayız, internetten alışveriş yapmayı güvenilirlik arttıkca daha fazla yapmaya başıyoruz.

Öncelikle Ülkemizde e-ticaretin konumuna bakalım, sonrasında e-alışveriş hakkında gereken bilgileri öğrenelim.
Genç nüfus oranı diğer ülkelere fazla olan ülkemizde internet kullanıcılarının yaklaşın 50 milyona yakın bir sayıya ulaştığını belirtelim. Aslında e-ticaret sitelerinin de neden hızla arttığını tahmin etmek çok zor olmaz bu bilgileri öğrendikten sonra. Büyük firmaların e-ticaret sitelerinin yanı sıra bireysel olarak da açılan çok fazla sayıda e-ticaret sitesi de bulunmaktadır.
BKM Express’in 2014 yılı verilerine baktığımızda 2010 ile 2014 yılları arasında kartlı ödemelerin %19 oranının üzerinde büyümesinde %85’i kredi kartı ile ödeme, %11’i kapıda ödeme ve %4’ü ise EFT-Havale ile gerçekleştiğini görüyoruz. İnternet sitelerinden yapılan alışverişlerde kişiler %36 oranı ile 25 ile 38 yaşları arasındaki büyük çoğunluğu gençlerden oluşmaktadır.